Hůlkárna Walking canes with adjustable length Walking stick adjustable Fayet Music
Walking stick adjustable Fayet Music
Walking stick adjustable Fayet Music
Item code: 2329
- Product desription
- Ask about this product
Walking stick adjustable Fayet Music
Walking cane with adjustable length and straight handle. This cane is very light-weight and decorated with notes, great gift for musicians. Made by French manufacturer Fayet.
Parameters:
| Diameter | 1,8 - 1,6 cm |
| Handle length | 12 cm |
| Colour of the stick | beige |
| Handle color | black |
| Largest adjustable height | 99 cm |
| Smallest adjustable height | 77 cm |
| Adjustable lengths | 77, 79, 82, 84, 87, 89, 91, 94, 97, 99 |
| Handle shape | straight |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | wood |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Part of cane is | rubber |
| Ferrule size for this cane | 16 mm |

















