Hůlkárna Walking canes with adjustable length Walking cane Fayet telescopic 2
Walking cane Fayet telescopic 2
Walking cane Fayet telescopic 2
Item code: 2014B
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane Fayet telescopic 2
Walking cane with adjustable length with dark stick and decorative white marble handle.
Parameters:
| Diameter | 1,8 - 1,6 cm |
| Handle length | 12,5 cm |
| Colour of the stick | black |
| Handle color | imitation white-black marble |
| Largest adjustable height | 98 cm |
| Smallest adjustable height | 63 cm |
| Adjustable lengths | 63-98 cm |
| Handle shape | derby (fits nicely into palm) |
| Weight of this cane | 250 gr. |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | plexiglass |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Part of cane is | rubber |
| Ferrule size for this cane | 16 mm |

















