Hůlkárna Walking canes with adjustable length Walking stick adjustable Bronze matt
Walking stick adjustable Bronze matt
Walking stick adjustable Bronze matt
Item code: 40225-b
- Product desription
- Ask about this product
Walking stick adjustable Bronze matt
Favourite walking cane with adjustable length, made in Germany.
Parameters:
| Diameter | 2,2 cm |
| Handle length | 14 cm |
| Colour of the stick | brown |
| Handle color | brown |
| Adjustable lengths | 75, 78, 80, 83, 85, 88, 90, 92, 95, 97, 100 |
| Handle shape | derby (fits nicely into palm) |
| Weight of this cane | 350 gr. |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | plastic |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Part of cane is | rubber ferrule (we recommend buying spare one) |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |

















