Hůlkárna Walking canes with adjustable length Walking cane Fayet with adjustable length Fleurs
Walking cane Fayet with adjustable length Fleurs
Walking cane Fayet with adjustable length Fleurs
Item code: 2308
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane Fayet with adjustable length Fleurs
Walking cane with adjustable length and smaller, straight handle. This cane has beautiful floral pattern in beige and bordeaux colour. Great female cane made in France by Fayet company.
Parameters:
| Diameter | 1,8 - 1,6 cm |
| Handle length | 12 cm |
| Colour of the stick | floral patterns |
| Handle color | flowers |
| Adjustable lengths | 75, 78, 80, 83, 85, 88, 90, 92, 95, 97, 100 |
| Handle shape | derby (delicate for smaller palms) |
| Weight of this cane | 280 gr. |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | plastic |
| Ferrule size for this cane | 16 mm |

















