Hůlkárna Walking canes with Derby handle Walking stick Tyger skin
Walking stick Tyger skin
Walking stick Tyger skin
Item code: F59389
Reccomended heights of walking canes in accordance with person's height
| ↓ Person's height in centimetres | |||||||||||||||||
| 148 | 155 | 160 | 162 | 164 | 168 | 170 | 172 | 174 | 176 | 178 | 180 | 182 | 184 | 186 | 188 | 190 | 192 |
| 77 | 80,5 | 83 | 84 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 |
| ↑ Height of walking cane in centimetres | |||||||||||||||||
- Product desription
- Ask about this product
Walking stick Tyger skin
Elegant, softer walking stick, wooden with a trendy handle with a tiger motif.
The stick has a reduced load capacity of up to 80 kg.
Parameters:
| Length | 93 cm (can be shorten) |
| Diameter | 1,8 - 1,6 cm |
| Handle length | 12,5 cm |
| Colour of the stick | brown |
| Handle color | brown |
| Handle shape | derby (fits nicely into palm) |
| Weight capacity | maximum weight capacity is 80 kg |
| Stick material | beech wood |
| Handle material | metacrylate |
| Part of cane is | rubber ferrule (we recommend buying spare one) |
| Ferrule size for this cane | 16 mm |

















