Hůlkárna Walking canes with Derby handle Walking stick Gastrock Hickory
Walking stick Gastrock Hickory
Walking stick Gastrock Hickory
Item code: 1645-8
- Product desription
- Ask about this product
Walking stick Gastrock Hickory
Parameters:
| Length | 94 cm (can be shorten) |
| Diameter | 2 - 1,8 cm |
| Handle length | 13 cm |
| Colour of the stick | light brown |
| Handle color | brown |
| Handle shape | derby (fits nicely into palm) |
| Weight of this cane | 400 gr. |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | Hickory |
| Handle material | Hickory |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Part of cane is | rubber ferrule (we recommend buying spare one) |
| Ferrule size for this cane | 18 mm |

















