Hůlkárna Walking canes with adjustable length Walking stick with adjustable length Color soft
Walking stick with adjustable length Color soft
Walking stick with adjustable length Color soft
Item code: 54A
- Product desription
- Ask about this product
Walking stick with adjustable length Color soft
Adjustable length walking stick with rubberized soft straight handle and strap. The rubberized handle is soft and very comfortable. The stick is light and very strong, the stick length adjustment works on a simple switch and screw mechanism, the stick is securely held at the correct length by this mechanism.
This stick has ten adjustable lengths from 99 cm to 76 cm.
Please note, the strap color may vary (subject to availability).
Load capacity 110 kg.
Parameters:
| Length | 99 cm |
| Diameter | 1,8 - 2,2 cm |
| Handle length | 12 cm |
| Largest adjustable height | 99 cm |
| Smallest adjustable height | 76 cm |
| Handle shape | straight |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | hliník |
| Handle material | soft |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Part of cane is | rubber ferrule, wrist band |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |

















