Hůlkárna Walking canes with adjustable length Walking stick adjustable Urban
Walking stick adjustable Urban
Walking stick adjustable Urban
Item code: 40140-2
- Product desription
- Ask about this product
Walking stick adjustable Urban
For someone wilderness, for someone unique colourful and practical accessory. This walking cane with adjustable length has increased weight capacity upto 110 kg.
Parameters:
| Diameter | 2 - 1,8 cm |
| Handle length | 13 cm |
| Colour of the stick | mix |
| Handle color | mix |
| Largest adjustable height | 100 cm |
| Smallest adjustable height | 75 cm |
| Adjustable lengths | 75, 78, 80, 83, 85, 88, 90, 92, 95, 97, 100 |
| Handle shape | derby (fits nicely into palm) |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | plastic |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Part of cane is | rubber |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |

















