Hůlkárna Walking canes with adjustable length Walking cane with adjustable length - wooden
Walking cane with adjustable length - wooden
Walking cane with adjustable length - wooden
Item code: 55R
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane with adjustable length - wooden
Light and solid aluminium stick with natural wooden derby handle. A shock absorber (spring) is built into the shaft to reduce stress on the hand, arm and joints. The cane includes a wrist strap.
Parameters:
| Diameter | 2,2 - 1,8 cm |
| Colour of the stick | black |
| Handle color | brown |
| Largest adjustable height | 94 cm |
| Smallest adjustable height | 74 cm |
| Adjustable lengths | 74, 77, 80, 83, 86, 89, 92, 94 |
| Handle shape | derby |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | wood |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Why buy this cane | Original and thoughtful gift. |
| Part of cane is | rubber |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |

















