Hůlkárna Walking canes with adjustable length Walking cane with adjustable length Pecan
Walking cane with adjustable length Pecan
Walking cane with adjustable length Pecan
Item code: 40493
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane with adjustable length Pecan
Walking cane with adjustable length and luxurious wooden handle. This cane has increased weight capacity up to 130 kg. Made in Germany.
Parameters:
| Diameter | 2 - 1,8 cm |
| Handle length | 13 cm |
| Colour of the stick | black |
| Handle color | brown, grey, beige |
| Largest adjustable height | 100 cm |
| Smallest adjustable height | 75 cm |
| Adjustable lengths | 75, 78, 80, 83, 85, 88, 90, 92, 95, 97, 100 |
| Handle shape | derby (robust for bigger palms) |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | birch veneer |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Part of cane is | rubber |
| Ferrule size for this cane | 18 mm |

















