Hůlkárna Walking canes with adjustable length Walking cane with adjustable length Hearts
Walking cane with adjustable length Hearts
Walking cane with adjustable length Hearts
Item code: 55AB
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane with adjustable length Hearts
Walking cane with adjustable length decorated with cheerful pattern of small hearts. It has bigger plastic handle. Weight-load capacity is increased up to 110 kg. Comfortable textile wrist band is included.
Parameters:
| Diameter | 2 - 1,8 cm |
| Handle length | 12 cm |
| Colour of the stick | mix |
| Handle color | black |
| Largest adjustable height | 98 cm |
| Smallest adjustable height | 67 cm |
| Adjustable lengths | 67, 75, 78, 81, 84, 87, 90, 93, 95, 98 |
| Handle shape | derby (fits nicely into palm) |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | plastic |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Part of cane is | rubber ferrule, wrist band |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |

















