Hůlkárna Walking canes with adjustable length Walking cane telescopic Gastrock Glanz
Walking cane telescopic Gastrock Glanz
Walking cane telescopic Gastrock Glanz
Item code: 40424-B
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane telescopic Gastrock Glanz
Walking cane with adjustable length with wider, shiny handle. This cane has increased weight capacity up to 130 kg. Made in Germany.
Parameters:
| Diameter | 2 - 1,8 cm |
| Handle length | 13 cm |
| Colour of the stick | brown |
| Handle color | black |
| Largest adjustable height | 102 cm |
| Smallest adjustable height | 78 cm |
| Adjustable lengths | 78, 80, 83, 85, 88, 90, 93, 95, 98, 100, 102 |
| Handle shape | derby (fits nicely into palm) |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | plastic |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Part of cane is | rubber |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |

















