Hůlkárna Walking canes with adjustable length Walking cane adjustable Lyra
Walking cane adjustable Lyra
Walking cane adjustable Lyra
Item code: lyra
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane adjustable Lyra
Walking cane in sporty design with soft, rubber-covered handle. This cane has increased weight capacity up to 130 kg.
Parameters:
| Diameter | 2,2-1,8 cm |
| Handle length | 13 cm |
| Colour of the stick | black with patterns |
| Handle color | black, pink |
| Adjustable lengths | 81/86/90/96/101 cm |
| Handle shape | straight |
| Weight of this cane | 480 gr. |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | dural, plastic |
| Handle material | plastic with rubber surface |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |

















