Luxury walking stick Fayet (Ag 925) equerre silver
Luxury walking stick Fayet (Ag 925) equerre silver
Item code: 828AM
Reccomended heights of walking canes in accordance with person's height
| ↓ Person's height in centimetres | |||||||||||||||||
| 148 | 155 | 160 | 162 | 164 | 168 | 170 | 172 | 174 | 176 | 178 | 180 | 182 | 184 | 186 | 188 | 190 | 192 |
| 77 | 80,5 | 83 | 84 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 |
| ↑ Height of walking cane in centimetres | |||||||||||||||||
- Product desription
- Ask about this product
Luxury walking stick Fayet (Ag 925) equerre silver
For demanding clients of the Hůlkárna we offer a luxurious and one of the most popular walking sticks with a silver handle.
The silver has a responsibility mark (HUL) and a Czech hallmark!
This stick is delicate and elegant. It is more suitable for lighter support and especially as a unique accessory.
The stick is an exceptional work of art and craft. It is a very beautiful elegant stick with a unique design - a tip for connoisseurs. The stick is made in France in a factory where sticks are made that appeared, for example, in the series Dr. House, others are used by J.P. Belmondo or A. Delon.
Parameters:
| Length | 94 cm (can be shorten) |
| Diameter | 1,8 - 2 cm |
| Handle length | 12 cm |
| Colour of the stick | dark brown |
| Handle color | silver |
| Handle shape | straight |
| Weight capacity | maximum weight capacity is 80 kg |
| Stick material | eben |
| Handle material | stříbro 925/°° |
| Usage | Luxurious cane for common using. |
| Part of cane is | rubber ferrule, case |
| Ferrule size for this cane | 16 mm |

















