Walking stick folding Red Paisley (83-93 cm)
Walking stick folding Red Paisley (83-93 cm)
Item code: 99RP
- Product desription
- Ask about this product
Walking stick folding Red Paisley (83-93 cm)
Four-part foldable walking cane with robust wooden handle. This cane is decorated with colourful oriental pattern.
Parameters:
| Diameter | 2 - 1,8 cm |
| Handle length | 13 cm |
| Colour of the stick | orient |
| Handle color | brown |
| Adjustable lengths | 83, 85, 87, 90, 93 |
| Size of folded cane | 30 x 13 cm |
| Handle shape | derby (robust for bigger palms) |
| Weight of this cane | 400 gr. |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | wood |
| Usage | This one is super practical for travelling, fits into bag, suitcase, ... |
| Part of cane is | rubber ferrule, wrist band, cane holder |
| Ferrule size for this cane | 18 mm |

















