Walking stick folding Gastrock Paisley (86-96 cm)
Walking stick folding Gastrock Paisley (86-96 cm)
Item code: 50128-P
- Product desription
- Ask about this product
Walking stick folding Gastrock Paisley (86-96 cm)
Foldable walking cane with straight handle and multicolour pattern. Made in Germany.
Parameters:
| Diameter | 2 cm |
| Handle length | 13 cm |
| Colour of the stick | orient |
| Handle color | brown |
| Adjustable lengths | 86, 89, 91, 93, 96 |
| Size of folded cane | 30 x 13 cm |
| Handle shape | equal |
| Weight of this cane | 400 gr. |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | wood |
| Usage | This one is super practical for travelling, fits into bag, suitcase, ... |
| Part of cane is | rubber ferrule, cane holder, plastic case |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |

















