Walking stick foldable Summer (82-92cm)
Walking stick foldable Summer (82-92cm)
Item code: 80HH
- Product desription
- Ask about this product
Walking stick foldable Summer (82-92cm)
Gentle female walking cane foldable into five parts. This cane fits even into smaller bag and has beautiful floral pattern.
Parameters:
| Diameter | 1,8 - 2 cm |
| Handle length | 11 cm |
| Colour of the stick | mix |
| Handle color | mix |
| Adjustable lengths | 82, 84, 87, 89 |
| Parts | five parts |
| Handle shape | derby (delicate for smaller palms) |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | aluminium |
| Usage | This one is super practical for travelling, fits into bag, suitcase, ... |
| Part of cane is | rubber ferrule, wrist band, cane holder |
| Ferrule size for this cane | 16 mm |

















