Walking cane folding Pastel (81-89 cm)
Walking cane folding Pastel (81-89 cm)
Item code: 80CA
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane folding Pastel (81-89 cm)
Easily foldable for convenient storage, the adjustable mini walking stick in pastel colours is the ideal mobility accessory for everything from bus rides to trips to the supermarket and even trips abroad. Conveniently lightweight, compact and adjustable, the walking stick is a modern mobility accessory with a classic Derby handle. Ideal for anyone who wants a sturdy support that packs away easily when space is limited.
Parameters:
| Length | 89 cm |
| Colour of the stick | blue |
| Handle color | brown |
| Largest adjustable height | 89 cm |
| Smallest adjustable height | 81 cm |
| Adjustable lengths | 81, 84, 86, 89 |
| Parts | five parts |
| Handle shape | derby |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | hliník |
| Handle material | wood |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Why buy this cane | Original and thoughtful gift. |
| Part of cane is | rubber |
| Ferrule size for this cane | 16 mm |

















