Walking cane foldable Morris Red (81-91 cm)
Walking cane foldable Morris Red (81-91 cm)
Item code: 99RM
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane foldable Morris Red (81-91 cm)
Beautiful folding walking stick in cheerful red colour with Hawaiian pattern. The cane fits in a backpack or handbag. The walking stick has a slightly sturdy but very comfortable wooden handle and an increased weight capacity of up to 110 kg. A black fabric wrist strap is included.
Parameters:
| Diameter | 2 - 1,8 cm |
| Handle length | 13,5 cm |
| Colour of the stick | red with pattern |
| Handle color | brown |
| Largest adjustable height | 91 cm |
| Smallest adjustable height | 81 cm |
| Adjustable lengths | 81, 83, 86, 88, 91 cm |
| Size of folded cane | 30 x 14 cm |
| Parts | four parts |
| Handle shape | derby (robust for bigger palms) |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | wood |
| Usage | This one is super practical for travelling, fits into bag, suitcase, ... |
| Part of cane is | rubber ferrule, wrist band, cane holder |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |

















