Walking cane foldable London (82-93 cm)
Walking cane foldable London (82-93 cm)
Item code: 94L
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane foldable London (82-93 cm)
Foldable walking cane with London theme.
Parameters:
| Diameter | 1,8 - 1,6 cm |
| Handle length | 12,5 cm |
| Colour of the stick | white with pattern |
| Handle color | black |
| Largest adjustable height | 93 cm |
| Smallest adjustable height | 82 cm |
| Adjustable lengths | 82, 84, 87, 90, 93 |
| Size of folded cane | 30 x 13 cm |
| Parts | four parts |
| Handle shape | derby (fits nicely into palm) |
| Weight of this cane | 360 gr. |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | wood |
| Usage | This one is super practical for travelling, fits into bag, suitcase, ... |
| Part of cane is | rubber ferrule, wrist band, cane holder |
| Ferrule size for this cane | 16 mm |

















