Walking cane foldable Leopard (85-93 cm)
Walking cane foldable Leopard (85-93 cm)
Item code: 81B
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane foldable Leopard (85-93 cm)
Folding walking stick with black plastic derby handle and leopard skin pattern.
Attention, change from the manufacturer (in the handle material) compared to the photo.
Discover the combination of practicality and elegance with our folding walking stick, ideal for active walks and everyday use. The stick is made with attention to detail, with a sandblasted handle that fits perfectly in the hand and ensures a comfortable hold. It is elegantly decorated with a leopard leather motif on an apricot background.
The stick is designed to be easily folded into five parts, making it easy to store and carry - ideal for traveling or storing in a bag or car. It also includes a practical hand strap that increases stability and comfort while walking.
Enjoy comfort, style and practicality with this beautiful folding stick that will never let you down.
Parameters:
| Diameter | 1,8 - 1,6 cm |
| Handle length | 12 cm |
| Colour of the stick | leopard pattern |
| Handle color | brown |
| Largest adjustable height | 93 cm |
| Smallest adjustable height | 85 cm |
| Adjustable lengths | 85, 88, 90, 93 |
| Size of folded cane | 24 x 12 cm |
| Parts | five parts |
| Handle shape | derby (fits nicely into palm) |
| Weight of this cane | 290 gr. |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | plastic |
| Usage | For its compactness is ideal for travelling, but also for daily use. |
| Part of cane is | rubber ferrule, wrist band, cane holder |
| Ferrule size for this cane | 16 mm |

















