Walking cane foldable Gastrock Pecan (88-98 cm)
Walking cane foldable Gastrock Pecan (88-98 cm)
Item code: 54493
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane foldable Gastrock Pecan (88-98 cm)
Folding walking stick from the German manufacturer Gastrock with a luxurious handle made of stained beech wood, giving it a very elegant and unobtrusive look. The stick has an increased load capacity of up to 120 kg.
The color (combination) of the wood may differ from the photo.
Parameters:
| Diameter | 1,8 - 2 cm |
| Handle length | 13 cm |
| Colour of the stick | black |
| Handle color | mix |
| Largest adjustable height | 98 cm |
| Smallest adjustable height | 88 cm |
| Adjustable lengths | 88, 91, 93, 95, 98 |
| Size of folded cane | 30 x 13 cm |
| Parts | four parts |
| Handle shape | derby (robust for bigger palms) |
| Weight of this cane | 390 gr. |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | wood |
| Usage | This one is super practical for travelling, fits into bag, suitcase, ... |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |

















