Walking cane foldable Gastrock Ash (84-98 cm)
Walking cane foldable Gastrock Ash (84-98 cm)
Item code: 54492
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane foldable Gastrock Ash (84-98 cm)
Luxurious foldable walking cane with Ash wood robust handle. This cane has increased weight capacity up to 120 kg. Made in Germany.
Parameters:
| Diameter | 2 - 1,8 cm |
| Handle length | 12,5 cm |
| Colour of the stick | black |
| Handle color | grey |
| Largest adjustable height | 98 cm |
| Smallest adjustable height | 88 cm |
| Adjustable lengths | 88, 91, 93, 95, 98 |
| Size of folded cane | 32 x 13 cm |
| Parts | four parts |
| Handle shape | derby (robust for bigger palms) |
| Weight of this cane | 390 gr. |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | ash wood |
| Usage | This one is super practical for travelling, fits into bag, suitcase, ... |
| Part of cane is | rubber ferrule, cane holder, plastic case |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |

















