Walking cane foldable Fayet Bronze mini (68-78 cm)
Walking cane foldable Fayet Bronze mini (68-78 cm)
Item code: 2010
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane foldable Fayet Bronze mini (68-78 cm)
Foldable walking cane for smaller ladies tall in between 135-150 cm. Cane is elegant, brown and has handle with wood imitation. Overall very simple design by Fayet manufacturer.
Parameters:
| Diameter | 1,8 - 1,6 cm |
| Colour of the stick | brown |
| Handle color | brown |
| Largest adjustable height | 78 cm |
| Smallest adjustable height | 68 cm |
| Adjustable lengths | 68, 71, 74, 78 |
| Parts | four parts |
| Handle shape | derby (delicate for smaller palms) |
| Weight of this cane | 290 gr. |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | plastic |
| Usage | This one is super practical for travelling, fits into bag, suitcase, ... |
| Part of cane is | rubber ferrule, cane holder, plastic case |
| Ferrule size for this cane | 16 mm |

















