Walking cane foldable ergonomical Gastrock Bernstein (88-98 cm)
Walking cane foldable ergonomical Gastrock Bernstein (88-98 cm)
Item code: 56126
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane foldable ergonomical Gastrock Bernstein (88-98 cm)
Robust folding walking stick from the German manufacturer Gastrock with a shaped ergonomic handle for the left or right hand - choose the option (depending on need and availability in stock) and with an increased load capacity of up to 120 kg.
Parameters:
| Diameter | 2 - 1,8 cm |
| Handle length | 12 cm |
| Colour of the stick | brown |
| Handle color | brown |
| Largest adjustable height | 98 cm |
| Smallest adjustable height | 88 cm |
| Adjustable lengths | 88, 91, 93, 95, 98 |
| Size of folded cane | 30 x 12 cm |
| Parts | four parts |
| Handle shape | ergonomical (choose an option) |
| Weight of this cane | 440 gr. |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | acetate |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Part of cane is | rubber ferrule, cane holder, plastic case |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |

















