Walking cane foldable Butterfly (82-89 cm)
Walking cane foldable Butterfly (82-89 cm)
Item code: 80L
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane foldable Butterfly (82-89 cm)
Female foldable walking cane decorated with colourful butterflies.
Parameters:
| Diameter | 1,8 -1,5 cm |
| Handle length | 12 cm |
| Colour of the stick | white with pattern |
| Handle color | white with pattern |
| Adjustable lengths | 82, 84, 87, 89 |
| Size of folded cane | 24 x 12 cm |
| Parts | five parts |
| Handle shape | derby |
| Weight of this cane | 260 gr. |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | plastic |
| Usage | For its compactness is ideal for travelling, but also for daily use. |
| Part of cane is | rubber ferrule, wrist band, cane holder |
| Ferrule size for this cane | 16 mm |

















