Hůlkárna Extra long and strong walking canes Walking cane Gastrock XL Stabil
Walking cane Gastrock XL Stabil
Walking cane Gastrock XL Stabil
Item code: XL1550-4
Reccomended heights of walking canes in accordance with person's height
| ↓ Person's height in centimetres | |||||||||||||||||
| 148 | 155 | 160 | 162 | 164 | 168 | 170 | 172 | 174 | 176 | 178 | 180 | 182 | 184 | 186 | 188 | 190 | 192 |
| 77 | 80,5 | 83 | 84 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 |
| ↑ Height of walking cane in centimetres | |||||||||||||||||
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane Gastrock XL Stabil
Wooden walking cane with increased weight capacity up to 180 kg thanks to iron centre. This cane can be shorten for a fee. Top quality, made in Germany.
Parameters:
| Length | 110 cm |
| Diameter | 2,2 - 2 cm |
| Handle length | 13 cm |
| Colour of the stick | brown |
| Handle color | brown |
| Handle shape | derby (robust for bigger palms) |
| Weight of this cane | 500 gr. |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | buk, ocel |
| Handle material | beech |
| Usage | This cane is suitable for people with bigger weight. |
| Part of cane is | rubber |
| Ferrule size for this cane | 22 mm |

















