Hůlkárna Extra long and strong walking canes Walking cane Gastric XL Light
Walking cane Gastric XL Light
Walking cane Gastric XL Light
Item code: XL1550-5
Reccomended heights of walking canes in accordance with person's height
| ↓ Person's height in centimetres | |||||||||||||||||
| 148 | 155 | 160 | 162 | 164 | 168 | 170 | 172 | 174 | 176 | 178 | 180 | 182 | 184 | 186 | 188 | 190 | 192 |
| 77 | 80,5 | 83 | 84 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 |
| ↑ Height of walking cane in centimetres | |||||||||||||||||
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane Gastric XL Light
Wooden walking cane with increased weight capacity up to 180 kg thanks to iron centre. This cane is top quality for people who need big support. Made in Germany.
Cane can be shorten for free.
Parameters:
| Length | 110 cm |
| Diameter | 2,2 - 2 cm |
| Handle length | 14 cm |
| Colour of the stick | light brown |
| Handle color | brown |
| Handle shape | derby (robust for bigger palms) |
| Weight of this cane | 500 gr. |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | buk, ocel |
| Handle material | beech |
| Usage | This cane is suitable for people with bigger weight. |
| Part of cane is | rubber |
| Ferrule size for this cane | 22 mm |

















