Hůlkárna Ergonomic walking canes Walking stick ergonomic soft
Walking stick ergonomic soft
Walking stick ergonomic soft
Item code: 1674
Reccomended heights of walking canes in accordance with person's height
| ↓ Person's height in centimetres | |||||||||||||||||
| 148 | 155 | 160 | 162 | 164 | 168 | 170 | 172 | 174 | 176 | 178 | 180 | 182 | 184 | 186 | 188 | 190 | 192 |
| 77 | 80,5 | 83 | 84 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 |
| ↑ Height of walking cane in centimetres | |||||||||||||||||
- Product desription
- Ask about this product
Walking stick ergonomic soft
Discover comfort and practicality with our ergonomic walking stick. Thanks to the special shape of the handle, it is suitable for either the left or right hand. It is suitable if you already know which hand you carry the stick in. The ergonomic handle is more comfortable to hold and provides optimal support for the entire palm.
The body of the stick is made of high-quality beech wood, which is not only strong and durable, but also naturally beautiful. The handle is made of acetate and is rubberized, ensuring a firm, comfortable and non-slip grip even when wet or during prolonged use.
This ergonomic stick is the ideal choice for those looking for a combination of comfort, quality and versatility, and will bring you stability and elegance with every step.
The stick comes from the prestigious German manufacturer Gastrock, founded in 1868, presenting itself with its motto Go in style.
Parameters:
| Length | 94 cm (can be shorten) |
| Diameter | 2,2 - 1,8 cm |
| Handle length | 12 cm |
| Colour of the stick | brown |
| Handle color | brown |
| Handle shape | ergonomical (choose an option) |
| Weight capacity | standard (weight capacity is 100 kg) |
| Stick material | beech wood |
| Handle material | acetate |
| Part of cane is | rubber ferrule (we recommend buying spare one) |
| Ferrule size for this cane | 18 mm |
















