Hůlkárna Ergonomic walking canes Walking cane telescopic with ergonomical handle Web design
Walking cane telescopic with ergonomical handle Web design
Walking cane telescopic with ergonomical handle Web design
Item code: 42126
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane telescopic with ergonomical handle Web design
Parameters:
| Diameter | 1,8 - 2 cm |
| Handle length | 12,5 cm |
| Colour of the stick | black, gold |
| Handle color | black |
| Largest adjustable height | 102 cm |
| Smallest adjustable height | 78 cm |
| Adjustable lengths | 78, 80, 83, 85, 88, 90, 93, 95, 98, 100, 102 |
| Handle shape | ergonomical (choose an option) |
| Weight of this cane | 380 gr. |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | rubber surface, acetate |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Part of cane is | rubber |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |
















