Hůlkárna Ergonomic walking canes Walking cane ergonomically Gastrock Paisley Paint
Walking cane ergonomically Gastrock Paisley Paint
Walking cane ergonomically Gastrock Paisley Paint
Item code: 5202
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane ergonomically Gastrock Paisley Paint
Discover comfort and practicality with our ergonomic walking stick. Thanks to the special shape of the handle, it is suitable for either the left or right hand. It is suitable if you already know which hand you carry the stick in. The ergonomic handle is more comfortable to hold and provides optimal support for the entire palm.
The body of the stick is made of composite material, the handle is made of acetate and is rubberized, ensuring a firm, comfortable and non-slip grip even when wet or during prolonged use.
This stick has an increased load capacity of up to 120 kg.
The stick comes from the prestigious German manufacturer Gastrock, founded in 1868, presenting itself with its motto Go in style.
Parameters:
| Diameter | 2 - 1,8 cm |
| Handle length | 12 cm |
| Colour of the stick | mix |
| Handle color | black |
| Largest adjustable height | 78 cm |
| Smallest adjustable height | 102 cm |
| Adjustable lengths | 78, 80, 83, 85, 88, 90, 93, 95, 98, 100, 102 |
| Handle shape | ergonomical (choose an option) |
| Weight of this cane | 400 gr. |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | aluminium, metal |
| Handle material | rubber surface, acetate |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Part of cane is | rubber |
| Ferrule size for this cane | 17-18 mm |
















