Hůlkárna Ergonomic walking canes Walking cane ergonomic with adjustable length Bernstein
Walking cane ergonomic with adjustable length Bernstein
Walking cane ergonomic with adjustable length Bernstein
Item code: 46126
- Product desription
- Ask about this product
Walking cane ergonomic with adjustable length Bernstein
Walking stick with an ergonomically shaped handle for the right or left hand from the German manufacturer Gastrock.
There is a decorative gold ring under the resin design handle.
The stick has an increased load capacity of up to 130 kg.
Parameters:
| Diameter | 2 - 1,8 cm |
| Colour of the stick | brown |
| Largest adjustable height | 100 cm |
| Smallest adjustable height | 75 cm |
| Adjustable lengths | 75, 78, 80, 83, 85, 88, 90, 92, 95, 97, 100 |
| Handle shape | ergonomical (choose an option) |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | aluminium |
| Handle material | metacrylate |
| Usage | Ideal for daily use. |
| Part of cane is | rubber |
| Ferrule size for this cane | 18 mm |
















