Hůlkárna Ergonomic walking canes Ergonomic walking stick with adjustable length Gastroc Rubin
Ergonomic walking stick with adjustable length Gastroc Rubin
Ergonomic walking stick with adjustable length Gastroc Rubin
Item code: 46136
- Product desription
- Ask about this product
Ergonomic walking stick with adjustable length Gastroc Rubin
Discover the combination of style and functionality with our walking stick, designed for maximum comfort and a sophisticated look. The stick is equipped with a practical height adjustment, thanks to which you can easily adjust the length to your needs.
The body of the stick is made of a lightweight and durable composite material, which ensures strength and durability. The handle is made of marbled meta-acrylic in a beautiful shade of burgundy and white, reminiscent of the color of thick raspberry jam. This original design not only fits perfectly in the hand, but also gives the stick a unique and luxurious look.
This walking stick is not only a practical assistant in everyday movement, but also an elegant accessory.
For people weighing up to 110 kg.
The stick comes from the prestigious German manufacturer Gastrock, founded in 1868, presenting itself with its motto Go in style.
Parameters:
| Diameter | 2,2 - 1,7 cm |
| Handle length | 12 cm |
| Colour of the stick | black |
| Handle color | red |
| Largest adjustable height | 102 cm |
| Smallest adjustable height | 102 cm |
| Adjustable lengths | 78, 80, 83, 85, 88, 90, 93, 95, 98, 100, 102 |
| Handle shape | ergonomical (choose an option) |
| Weight capacity | increased weight capacity (more than 100 kg) |
| Stick material | hliník |
| Handle material | metacrylate |
| Part of cane is | rubber ferrule (we recommend buying spare one) |
| Ferrule size for this cane | robustní gumová koncovka (19mm) |
















